Työpaikkaohjaajakoulutus, 18.2.2025, lähitoteutus
- Etusivu
- Osuvakoulutus Oy
- Koulutus
Tavoite
Koulutuksen tavoitteena on tarjota työpaikkaohjaajina toimiville henkilöille tukea ja työkaluja ohjaustyöhön sekä kehittää ja tiivistää työelämän ja oppilaitoksen välistä yhteistyötä.
Kohderyhmä
Kaikki työpaikoilla koulutussopimus- tai oppisopimusopiskelijoita ohjaavat ohjaajat. Aikaisempaa osaamista ei vaadita.
Sisältö
- OSA 1: HOKS ja tutkinnon perusteet ohjaavat suunnittelua: Alkuvaiheen suunnittelu
- OSA 2: Työpaikkaohjaajan tehtävät: Työpaikkaohjaaja perehdyttäjänä ja ohjaajana, työelämässä oppiminen ja ohjausosaaminen
- OSA 3: Jatkuva palaute ja arviointi: Palaute osaamisen kehittymisestä, näin onnistut arvioijana
Koulutukseen osallistuminen edellyttää suomen kielen taitoa.
Ilmoittautumisaika päättyy viikkoa ennen koulutusta, jolloin saat sähköpostitse tarkempaa tietoa ja ohjeet koulutuksen toteutuksesta. Koulutukseen osallistumisesta saa osallistumistodistuksen.
Koulutus sisältää ennakkotehtävän ja yhden 4 tunnin mittaisen koulutuspäivän. Koulutuksen lähitoteutuksessa syvennytään ohjausosaamiseen ja esimerkkitilanteisiin ohjaustyössä.
Koulutuspäivä 18.2. 2025 klo 12-16 Ammattikampuksella osoitteessa Närvilänkatu 8, 67100 Kokkola, luokka B106B.
Lisätietoja
Lähitoteutus
Kouluttajina oppisopimussuunnittelijat Anu Keisanen ja Päivi Valli
Lisätietoja
Kpedu oppisopimuspalvelut
Hanna Tervanen, hanna.tervanen(at)kpedu.fi
p. 040 359 6243
Laajuus
4 hAjankohta
18.2.2025 -18.2.2025Paikka
KokkolaOppilaitos
Keski-Pohjanmaan ammattiopistoHakeminen
Ilmoittautuminen päättyy 10.2.2025Yhteystiedot
Keski-Pohjanmaan ammattiopistoHakijapalvelut
Puhelin: 040 808 5010
Sähköposti: hakijapalvelut(a)kpedu.fi
Keski-Pohjanmaan kansanopistossa on voinut parin vuoden ajan opiskella hyvinvointivalmentajaksi. Hyvinvointivalmennus sopii jokaiselle, joka kokee haasteita jaksamisensa kanssa tai haluaa muutosta parempaan suuntaan millä tahansa hyvinvointinsa osa-alueella.
Lue lisääKaustislainen Tiina Palosaari on toiminut työpaikkaohjaajana miltei 17 vuoden ajan. Hän toteaa, että vaikka ohjaaminen ottaa, se myös antaa. Hänelle se on antanut muun muassa hienoja kokemuksia, uusia työkavereita ja jopa ystäviä.
Lue lisääKuljetusalan yrittäjä Jarmo Möttönen on kouluttanut useita työntekijöitä koulutus- ja oppisopimuksen avulla.
Lue lisääLeanin mukainen ajattelumalli on ollut arkipäivää Meriuksella jo vuosien ajan, ja keväästä lähtien sitä on ryhdytty systemaattisesti toteuttamaan. Operatiivinen johtaja Toni Uunila kertoo, että Lean-ajattelun yksi keskeinen ajatus henkilöstön hyvinvoinnista, osaamisesta ja motivaatiosta huolehtiminen.
Lue lisääMuut vastaavat koulutukset
HAKUAPUA!
Hakijapalvelut 040 808 5010
hakijapalvelut(a)kpedu.fi
INFO 040 808 5566
Keski-Pohjanmaan koulutusyhtymä
Närvilänkatu 8, 67100 KOKKOLA
Tiedustelut: info(at)kpedu.fi
Kirjaamo: kirjaamo(at)kpedu.fi